آشنایی با چین لینک

آشنایی با چین لینک

چین لینک اولین سرویس غیر متمرکز اوراکل است. این شبکه اتصال قراردادهای هوشمند را با اعطای قراردادهای حفظ ایمنی، API ها، پرداخت ها و منابع دیگر بهبود می بخشد. در اصل این شبکه یک واسطه بین سیستم های زنجیره ای و خارج از زنجیره است. این ارز دیجیتالی با دسترسی قراردادهای هوشمند به منابع غیر زنجیره ای، به آنها اجازه می دهد تا توافق هایی را انجام دهند که در غیر این صورت نیاز به اثبات عملکرد بیرونی دارند. این شبکه دارای کوین لینک  LINK می باشد. در ابتدا، راه حل های ارائه شده بر روی بلاک چین اتریوم ساخته شده است، اما این شرکت در نظر دارد از تمام زنجیره های اصلی قرارداد هوشمند پشتیبانی کند.

پیدایش چین لینک

ابتدا به پیدایش چین لینک می پردازیم که در ژوئن سال ۲۰۱۷ توسط شرکت فنی سان فرانسیسکو SmartContract راه اندازی شد. این پروژه توسط مدیر عامل سرگئی نازاروف و CTO استیو الیس هدایت می شود. سرگئی نظازوف یک کارآفرین است که به عنوان بنیانگذار SmartContract ، Secure Exchange Exchange  و CryptoMail (یک سرویس ایمیل غیرمتمرکز) شناخته می شود. در حال حاضر اندازه بازار رمز ارز لینک ۹۹۵ میلیون دلار است و قیمت آن در حدود ۲.۸ دلار می باشد.

چین لینک چه مشکلی را حل می کند؟

در این بخش بررسی می کنیم که چین لینک چه مشکلی را حل می کند و برای چه توانسته جزو بیست رمز ارز برتر باشد.

۱. شماره اتصال قرارداد هوشمند

یکی از مهمترین موضوعاتی که باعث به وجود آمدن چنین پلتفرمی برای اتصال این بلاک چین ها می شود عدم توانایی در تعامل با منابع خارج از زنجیره شکبه ای که در آن قراردادهای هوشمند اجرا می شود، است. عدم اتصال آنچه را که توسعه دهندگان قرارداد هوشمند می توانند ایجاد کنند محدود می کند. به عنوان مثال ، برنامه ای مانند Uber از چندین ورودی داده مانند داده GPS و خروجی های کلیدی (مانند دروازه های پرداخت) برای ارائه خدمات مناسب برای استفاده روزمره استفاده می کند. بدون پیوند مناسب شبکه با منابع اطلاعاتی، قراردادهای هوشمند فقط به داده های داخل زنجیره محدود می شوند. دسترسی به داده های خارجی موج جدیدی از قراردادهای هوشمند پیشرفته و برنامه های غیر متمرکز را فراهم می آورد.

۲. اوراکل

اوراکل عاملی است که اطلاعات ارزشمند و غیرقابل دسترسی را در مورد وقایع دنیای واقعی ارائه می دهد. قبل از اختراع قراردادهای هوشمند، توافق نامه های دیجیتالی وجود داشته اند که می توانند توسط ایجاد کننده آن تغییر، فسخ یا حتی حذف شود. قراردادهای هوشمند در حال تغییر بازی هستند، دوره جدیدی از توافق های غیرمتمرکز خود و اجرای آن را آغاز می کنند که همه طرفین را موظف به تحویل خدمات، همانطور که وعده داده بودند می کنند. این موضوع اساساً ، پارادایم سنتی روابط اعتماد را از نو تعریف می کند زیرا هیچ یک از طرفین نیازی به اعتمادسازی ندارند. اما اگر یک قرارداد هوشمند با اتکا به تنها یک منبع متمرکز از داده ها اجرا شود، جوهر تمرکززدایی را از دست می دهد. کلیه اوراکلهای موجود خدمات متمرکز هستند. استفاده از آنها نقطه شکست را معرفی می کند، که باعث می شود قراردادهای هوشمند از توافق های دیجیتالی متمرکز سنتی ایمن تر نشوند.

چین لینک چه مشکلی را حل می کند؟

چین لینک چطور کار می کند؟

چین لینک از گره های مختلف برای به دست آوردن داده های درخواست شده استفاده می کند. آنها قبل از بازگشت داده ها به قرارداد هوشمند، یک اجماع تشکیل می دهند. به این ترتیب قرارداد هوشمند به یک اوراکل واحد متکی نمی شود. همچنین گره های مختلف می توانند وظایف بازیابی داده ها را نیز انجام دهند. دریافت داده ها می تواند برنامه ریزی شود، که گره های شبکه را به نوعی ارسال داده برای قراردادهای هوشمند مختلف تبدیل می کند. این شبکه دارای دو بخش تعاملی روی زنجیره و خارج از زنجیره می باشد.

۱. مؤلفه روی زنجیره

مؤلفه زنجیره ای شبکه از قراردادهای اوراکل در بلاک چین اتریوم ساخته شده است. آنها درخواست داده های کاربران را نظارت و پردازش می کنند. هرگاه درخواست برخی از داده های خارج از زنجیره ای وجود داشته باشد ، آنها درخواست (قرارداد) را به شبکه چین لینک، که در آن به یک قرارداد داخلی تبدیل شده است، منتقل می کنند. سپس، این قراردادها با یک سرویس اوراکل مناسب تطبیق داده می شود. این قراردادها از سه بخش ساخته شده است: یک قرارداد شهرت، یک قرارداد تطبیق سفارش و یک قرارداد کل.

  • قرارداد شهرت: این قرارداد اعتبار معیارهای عملکرد ارائه دهنده خدمات اوراکل را ضبط کرده و سابقه آن را بررسی می کند.
  • قرارداد تطبیق سفارش: پیشنهاد کاربر را در شبکه ثبت می کند، پیشنهادهایی را از ارائه دهندگان اوراکل جمع می کند و مطابق آنالیز قرارداد شهرت آنها را انتخاب می کند.
  • قرارداد کل: تمام پاسخ های ارائه دهندگان اوراکل را جمع می کند و پاسخ جمعی نهایی را برای پرس و جو اصلی محاسبه می کند.

همه قراردادهای چین لینک یک روند سه مرحله ای را دنبال می کند: ۱) انتخاب یک اوراکل ۲) گزارش داده ها ۳) جمع نتایج.

زنجیره چین لینک

۲. مولفه خارج از زنجیره

دومین بخش مهم معماری شبکه شامل گره های اوراکل غیر زنجیره ای است که به شبکه اتریوم متصل می شوند. این گره ها پاسخ های درخواست های خارجی را جمع می کنند. پاسخهای فردی از طریق چندین مکانیسم اجماع خلاصه می شوند و سپس به یک پاسخ جهانی مطمئن تبدیل می شوند و یک قرارداد را تشکیل می دهند. داده های جمع آوری شده از طریChainlink Core ، مؤلفه اساسی که منابع داده ها را به هم وصل می کند، پردازش می شوند. Chainlink Core  وسیله ای است که داده های غیر زنجیره ای را ترجمه کرده و آن را به اوراکل زنجیره ای ارسال می کند.

نتیجه

چین لینک یکی از فناوری های انقلابی زنجیره شبکه می باشد که قادر است قراردادهای هوشمند را فراتر از ارتباطات درون یک بلاک چین به شبکه های بیرونی نیز متصل کند. این کار باعث گسترش اکوسیستم پلتفرم های غیر متمرکز شده و باعث می شود تا این قراردادها برای کاربران بیشتری در دسترس قرار گیرد. در حال حاضر اندازه بازار رمز ارز لینک ۹۹۵ میلیون دلار است و قیمت آن در حدود ۲.۸ دلار می باشد.

برای اطلاعات بیشتر به سایت رسمی این رمز ارز مراجعه کنید.

معرفی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *