آیا می دانید که بیت کوین پر کاربرد ترین ارز دیجیتال دنیا نیست؟

آیا می دانید که بیت کوین پر کاربرد ترین ارز دیجیتال دنیا نیست؟

پر کاربرد ترین ارز دیجیتال دنیا کدام است؟ اگر فکر می کنید بیت کوین، که حدود ۷۰٪ از کل ارزش بازار دارایی های دیجیتال در جهان را شامل می شود، احتمالاً اشتباه است. در حالی که آمار مشخصی از حجم معاملات مالی غالباً دشوار حاصل می شود، داده های CoinMarketCap نشان می دهد که کوینی که بیشترین حجم معاملات روزانه و ماهانه را دارد یک استیبل کوین می باشد و آن چیزی نیست جز تتر که سرمایه بازار آن بیش از ۳۰ برابر کوچکتر است.

حجم داده های پر کاربرد ترین ارز دیجیتال برای نخستین بار در ماه آوریل از بیت کوین فراتر رفته و از اوایل ماه اوت به طور تقریبی از ۲۱ میلیارد دلار در روز از آن پیشی گرفته است. با حجم معاملات ماهانه تتر حدود ۱۸٪ بیشتر از بیت کوین، احتمالاً مهمترین کوین در اکوسیستم رمز ارزها است. لکس سوکولین، مدیر فناوری جهانی مالی در ConsenSys ، که فناوری بلاکچین را ارائه می دهد، گفت: “اگر تتر وجود نداشته باشد، ما حجم عظیمی از معاملات روزانه را از دست می دهیم – حدود ۱ میلیارد دلار یا بیشتر “.

 بیشترین حجم معاملات روزانه

همان گونه که در جدول زیر مشاهده می کنید، بیشترین حجم معاملات روزانه کوین ها از تاریخ ۲۷ سپتامبر ۲۰۱۹ به تصویر کشده شده است. تتر پر کاربرد ترین ارز دیجیتال است که بیشترین استفاده را در جهان دارد. به گفته سوکولین، در کشورهایی مانند چین، که مبادلات رمزارزها ممنوع است، مردم می توانند مبلغی را برای پرداخت تتر بپردازند تا تعداد کمتر مورد پرسش قرار گیرند. سپس آنها می توانند تتر را برای خرید بیت کوین و ارزهای دیجیتالی دیگر استفاده کنند. تتر، که به دلیل ادعا در جمع آوری وجوه برای ایجاد ذخایر پشتوانه، از سوی نیویورک مورد شکایت قرار گرفته است، می گوید با استفاده از فرم اطلاع مشتری می توان کوین را صادر و بازخرید کنید. طبق گفته علیر، معامله گران آسیایی حدود ۷۰ درصد از کل حجم معاملات رمزنگاری را به خود اختصاص داده اند، و از پر کاربرد ترین ارز دیجیتال در ۴۰ و ۸۰ درصد از کل معاملات در دو صرافی برتر دنیا یعنی بایننس و هوبی به ترتیب استفاده شده است.

بیشترین حجم معاملات روزانه

تادئوس دراجا، دانشمند تحقیقاتی در انستیتوی فناوری ماساچوست درباره پر کاربرد ترین ارز دیجیتال در دنیا گفت: از آنجا که موسسات مالی سنتی نگران پولشویی هستند، بیشتر صرافی های رمزنگاری هنوز حساب بانکی ندارند و نمی توانند از طرف مشتریان دلار نگه دارند. بنابراین آنها از تتر به عنوان جایگزین استفاده می کنند. “من فکر نمی کنم که مردم در واقع به تتر اعتماد کنند – در عوض فکر می کنند که در جایی در یک حساب بانکی دلار واقعی دارند.” وی گفت برخی از صرافی ها صفحات خود را طوری معرفی می کنند تا این تصور را ایجاد کنند که مشتریان به جای تتر در واقع دلار نگهداری می کنند.”

اندازه بازار پر کاربرد ترین ارز دیجیتال

نحوه ای که پر کاربرد ترین ارز دیجیتال  دنیا مدیریت می شود، آن را به یک جعبه سیاه تبدیل می کند. در حالی که بیت کوین متعلق به هیچ کس نیست، تتر توسط یک شرکت خصوصی مستقر در هنگ کنگ صادر می شود که صاحبان سهام آن نیز صاحب صرافی بزرگ رمزنگاری بیت فینکس هستند. مکانیسم دقیقی که میزان عرضه تتر در آن افزایش یافته و کاهش یافته است نامشخص است. دقیقاً میزان تأمین منابع موردنیاز ذخایر ارز فیات مورد بحث است، زیرا تتر به طور مستقل مورد بررسی قرار نمی گیرد. در ماه آوریل، تتر فاش کرد که ۷۴٪ از کوین ها تحت پوشش نقدی و اوراق بهادار کوتاه مدت است، در حالی که قبلاً گفته بود که دارای ۱۰۰٪ ذخیره است.

این افشای بخشی از تحقیقات در حال انجام توسط دادستان کل نیویورک بود، که شرکت های دست اندرکار را در پشت پر کاربرد ترین ارز دیجیتال را به عنوان یک پوشش برای پنهان کردن ضرر ۸۵۰ میلیون دلاری صندوق های مشتری متهم کرد. جان گریفین ، استاد امور مالی در دانشگاه تگزاس در آستین، گفت که نیمی از عملکرد بیت کوین در سال ۲۰۱۷ نتیجه دستکاری بازار با استفاده از تتر بوده است. سال گذشته بلومبرگ گزارش داد که وزارت دادگستری آمریکا در حال بررسی نقش این ارز دیجیتال در این دستکاری در بازار است.

 

اندازه بازار پر کاربرد ترین ارز دیجیتال

راحتی در مقابل خطر

آیا پر کاربرد ترین ارز دیجیتال خطرناک است؟ گریفین گفت: “کنترل نهادهای متمرکز، هدف اصلی رمزنگاری و غیر متمرکز  بودن را خراب می کند.” وی افزود: “با اجتناب از قدرت های دولتی، استیبل کوین ها اعتماد را به دست شرکت های بزرگ فناوری که مسئولیت پذیری را نیز مختلط کرده اند سپرده است. بنابراین اگرچه این تئوری از نظر تئوری عالی است، اما در عمل ریسک پذیر است و همچنان راه برای سوءاستفاده باز است. ”

از طرف دیگر ، از آنجا که پر کاربرد ترین ارز دیجیتال برای رشد آنها مهم است، بسیاری از صرافی های رمزنگاری احتمالاً مایل هستند در صورت لزوم آن را وثیقه بگذارند.  وی گفت: “یک حمایت عمومی از جانب صرافی ها وجود دارد که باعث شده قدرت تتر تثبیت گردد.” در حالی که در سال گذشته ده ها استیبل کوین مانند یو اس دی کوین منتشر شده اند، بسیاری از آنها به طور مستقل حسابرسی و تنظیم شده اند، اما تتر هنوز هم مورد علاقه همه است.

مقالات

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *