استلار رمز ارز پرطرفدار با سبکی متفاوت راهنمای جامع

استلار رمز ارز پرطرفدار با سبکی متفاوت

در دنیای ارزهای رمزپایه، رقابت برای افزایش کاربرد رمز ارزها همواره وجود داشته است. در میان 20 رمز ارز برتر دنیا، استلار Stellar به چشم می خورد. Stellar یک پروتکل پرداخت مبتنی بر بلاک چین است که ابتدا با هدف ایجاد شبکه ای از موسسات خرد تأمین مالی در کشورهای در حال توسعه و خدمت به مناطقی که بی بهره از بانک هستند پا به عرصه بازارهای مالی گذاشت. اما بعداً  تمرکز  خود را بر روی اتصال شرکتهای مالی تأسیس شده به زنجیره شبکه تغییر داد. ارزی که در شبکهStellar  استفاده می شود lumens (XLM) می باشد که عملکردهای مختلفی در شبکه دارد. XLM می تواند برای پرداخت هزینه های معاملات استفاده شود و می تواند به عنوان یک پل ارتباطی برای تبدیل رمز ارزها به یکدیگر عمل کند. ارزش لومن در حال حاضر حدود 0.059 دلار می باشد و با اندازه بازار حدود 1.2 میلیارد دلار، دهمین رمز ارز موجود در بازار می باشد. در این مقابله آشنایی با رمزارز استلار را ارائه خواهیم کرد.

پیدایش این رمز ارز

برای آشنایی با رمزارز استلار به پیدایش رمزارز استلار می پردازیم. شبکه Stellar در ژوئیه سال 2014 به همراه بنیاد توسعه غیر انتفاعی Stellar راه اندازی شد. این بنیاد در سال 2014 توسط سه نفر به نام های Jed Mccaleb – بنیانگذار  Mr.Gox، بنیانگذار ریپل XRP و جویس کیم راه اندازی شد. در سال 2019 ، استارل مدیر اجرایی سابق موزیلا ، دنیل دیکسون را نیز استخدام کرد و تیم کاری Stellar تکمیل گردید.

آنها تصمیم گرتند 100 میلیارد XLM اولیه را میان افراد مختلف توزیع کنند. 50 درصد آن با نرخ حدود 50 تا 300 XLM به ازای هر نفر، به افرادی که از طریق لینک دعوت نامه ثبت نام کرده بودند، 25 درصد به شرکای مختلف، 20 درصد به دارندگان بیت کوین و XRP و 5 درصد هم برای اهداف عملیاتی اختصاص داده شد. پس از توزیع 100 میلیارد اولیه XLM ، شبکه Stellar کوین های جدید را بدون هیچ گونه هزینه ای برای گردش با نرخ 1 درصد ایجاد نمود. در ادامه آشنایی با رمزارز استلار ، ویژگی های Stellar را توصیف می کنیم.

ویژگی های رمزارز استلار

برای آشنایی با رمزارز استلار به بررسی 5 مورد از  ویژگی های رمز ارز استلار می پردازیم.

  • شبکه غیر متمرکز: اولین چیزی که در مورد سیستم Stellar باید بدانید این است که شبکه Stellar غیر متمرکز است و این شبکه غیر متمرکز ، همتا به همتا Peer-to-Peer است. در یک شبکه غیرمتمرکز ، هیچ نهاد متمرکز وجود ندارد که تمام تصمیمات را در سیستم بگیرد. این سیستم به افراد (گره ها) برای برقراری ارتباط از طریق اینترنت و همکاری آنها در شبکه متکی می باشد.
  • دفتر توزیع دیجیتالی: درست مانند بلاک چین بیت کوین تمام جزئیات معاملات Stellar در زنجیره ای ذخیره می شود که به عنوان یک دفتر توزیع دیجیتالی شفاف و باز عمل می کند. هر کس در شبکه می تواند به دفترچه راهنما نگاه کند و تمام جزئیات معامله های گذشته را مشاهده کند.
  • پروتکل اجماع (CSP): برای آشنایی با رمزارز استلار باید بدانیم که کلیه تصمیمات و تأییدهای صورت گرفته توسط شبکه از طریق پروتکل اجماع (CSP) انجام می شود. روند رسیدن به اجماع در کل شبکه هر 3 تا 5 ثانیه اتفاق می افتد.
  • اعتبار تراکنش ها: در ادامه آشنایی با رمزارز استلار باید با مفهوم مهمی به نام Anchors آشنا شویم. لنگرها اشخاصی در شبکه Stellar هستند که می توانند در صورت لزوم اعتبار تراکنش ها را صادر کنند. همانطور که وب سایت Stellar اعلام می کند، آنها به عنوان پلی بین ارزهای مختلف و شبکه عمل می کنند. تمام معاملات مالی شبکه (به جز ارز دیجیتال لومن) به صورت اعتبار صادر شده توسط مجریان انجام می شود. مکانیسم Stellar به شدت به لنگرها وابسته است و فرد باید به لنگرها بطور کامل اعتماد کند تا وظیفه خود را برای شما انجام دهند.

لنگر در واقع مفهوم جدیدی نیست. پی پال نمونه بسیار خوبی از بکارگیری این سیستم است. بیایید نگاهی به نحوه عملکرد Paypal بیندازیم. فرض کنید آلیس و باب از طریق پی پال در حال معامله هستند.  آلیس مقداری پول به حساب پی پال خود ارسال می کند و مانده حساب وی به روز می شود. آلیس تصمیم می گیرد مقداری پول به باب بفرستد که از مانده حساب PayPal خود ارسال می گردد. در نتیجه حساب PayPal باب به روز می شود. سپس باب می تواند مانده حساب را به حساب بانکی خود بازگرداند. این تقریباً نحوه عملکرد لنگرها در Stellar است با وجود یک تفاوت عمده. همه لنگرها با یک شبکه یکسان به بلاک چین متصل هستند که نهایتاً سیستم سریعتر و قدرتمندتر خواهد شد.

  • معاملات چند ارزی: یکی از بزرگترین ویژگی های رمزارز استلار معاملات چند ارزی آن است ، به این معنی که آلیس می تواند USD خود را به صورت یورو برای باب ارسال کند. این تبادلات غیر متمرکز یکپارچه، زیبایی رمزارز استلار است. برای درک این موضوع ، باید بدانیم که “پیشنهادات” چیست. پیشنهادات در واقع تعهدات عمومی برای مبادله یک نوع اعتبار با نرخ از پیش تعیین شده است. در حقیقت صندوق Stellar به نوعی صرافی توزیع شده تبدیل می شود که به ما در خرید و فروش ارزهای مختلف کمک می کند.

نتیجه

در این مقاله به آشنایی با رمزارز استلار پرداختیم و ویژگی های آن را توصیف نمودیم. پروتکلی که این ارز دیجیتالی استفاده می کند، پروتکل اجماع Stellar می باشد که قادر است تعداد قابل توجهی قرارداد هوشمند را پشتیبانی کند.به علاوه زمان تأیید تراکنش ها بین 3 تا 5 ثانیه می باشد و  می تواند هزاران تراکنش در هر ثانیه را انجام دهد. ارز مبادلاتی این شبکه لومن است که ارزشی معادل 0.059 دلار دارد اندازه بازار آن حدود 1.2 میلیارد دلار می باشد.

برای کسب اطلاعات بیشتر به سایت رسمی استلار مراجعه کنید.

آموزش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *