اقتصاد بیت کوین به زبان ساده

اقتصاد بیت کوین به زبان ساده

برای بسیاری از افراد به خصوص سرمایه گذاران بازار های مالی، درک اقتصاد بیت کوین یک مقدار پیچیده است، مخصوصا برای افرادی که زیاد اهل تکنولوژی نیستند. در این مقاله سعی کرده ایم تا اقتصاد بیت کوین و سایر رمزارز ها را به زبان ساده برای شما دوستان و علاقه مندان به سرمایه گذاری در این زمینه بیان کنیم تا اگر قصد ورود به این بازار را دارید، بتوانید با دید باز وارد آن شوید.

رمزارز ها به ویژه بیت کوین، توجهات بسیاری را در این اواخر به خود جلب کرده اند. به گزارش سایت کوین کدکس، مقدار پول سرمایه گذاری شده در بازار رمزارزها تا تاریخ دسامبر 2017 به مبلغ 400 میلیارد دلار رسیده است.

هیچ بانک مرکزی ای برای کنترل اقتصاد بیت کوین وجود ندارد

به گزارش وی فروم به نقل از مقاله ای از سایت فایننشال تایمز که در ژوئن 2018 منتشر شده است، بانک بین المللی BIS علت وجود این نوسانات قیمتی و بی ثباتی در بازار رمزارز ها به ویژه بیت کوین را نبود یک بانک مرکزی مخصوص رمزارز ها ارزیابی می کند. این واقعیت که ارزش بیت کوین توسط یک بانک مرکزی کنترل نمی شود نشان دهنده ی تفاوت عمده ی بیت کوین و به طور کلی رمزارز ها با سایر ارز های سنتی است. به طور مثال در زمینه ی ارزی مانند دلار، بانک مرکزی فدرال ایالات متحده امریکا برای ثبات قیمتی و همچنین تحقق اهداف خود مانند کنترل نرخ تورم اقدام به تزریق یا بیرون کشیدن دلار از بازار می کند. در طرف مقابل، میزان عرضه ی بیت کوین با توجه به میزان فعالیت های ماینر های آن کنترل می شود و تنها با گذشت زمان قابل افزایش است. بنابراین ابزاری سنتی برای افزایش ثبات قیمتی در بازار بیت کوین و رمزارز ها در دسترس نیست. BIS یکی از بزرگ ترین چالش های پیش روی بیت کوین در راستای تبدیل شدن به یک ارز اصلی در بلند مدت را ” نوسانات قیمتی ” و ارزش ناپایدار آن می داند.

غیرقابل پیش بینی بودن قیمت

بیت کوین نیز به مانند فیات هایی همچون دلار ذاتا بی ازش است و هم زیستی آن با فیات ها چیز جدیدی نیست چون خودش هم مانند همان هاست. آن ها زمانی ارزش پیدا می کنند که به عنوان واسطه ای در معاملات مختلف استفاده شوند. به طور کلی در مورد رمزارز ها به ویژه بیت کوین مسائل جدیدی نسبت به فیات ها مطرح می شوند. غیاب یک بانک مرکزی و چگونگی امکان افزایش عرضه ی بیت کوین، جنبه های جدید و مهمی از قضیه را نشان ما می دهد. نوسانات قیمتی تصادفی بسیار زیادی در نمودار قیمتی بیت کوین مشاهده می شود و در نهایت این مسائل ممکن است باعث شود تا تریدر ها به بیت کوین و یا سایر رمزارزها بیشتر به عنوان راه جدیدی برای سرمایه گذاری به خصوص در زمان افزایش قیمت ها نگاه کنند تا به عنوان یک ارز برای مبادلات.

نمودار قیمت بیت کوین از سپتامبر 2017 تا سپتامبر 2018

اقتصاد بیت کوین به زبان ساده

بر اساس نموداری که در بالا نشان داده شده است، قیمت بیت کوین از سال 2016 تا 2018 به شکل دراماتیکی افزایش یافته است و به بیشترین قیمت خود در تاریخ، یعنی 20,000 دلار رسیده است. این در حالی است که از ابتدای سال 2018 قیمت بیت کوین تقریباً ثابت بود، البته نوسانات بسیار اساسی هم به صورت مقطعی در آن زمان مشاهده می شد. این تحولات قیمتی در بیت کوین و همچنین سایر رمزارز ها باعث می شود تا درک اقتصاد بیت کوین برای سرمایه گذاران و افراد حاضر در بازارهای مالی بسیار ضرروی شود.

معادلات موثر در قیمت بیت کوین

ما نقش دوگانه ای برای بیت کوین ( یا سایر رمزارز ها)، هم به عنوان یک ارز برای مبادله و هم به عنوان یک فرصت برای سرمایه گذاری متصور هستیم و به نظر ما در دنیای آینده هم بیت کوین و هم دلار در کنار یکدیگر به عنوان وسیله ای به عنوان پرداخت پول مورد استفاده قرار خواهند گرفت. در واقع قیمت بیت کوین در فردا ( به دلار ) برابر با قیمت امروز بیت کوین است که از طریق روابط بین قیمت بیت کوین و یک هسته ی قیمت گذاری، به وسیله ی سود ناخالص اصلاح شده در تورم تصحیح شده است. نحوه ی قیمت گذاری بیت کوین که در رابطه ی بالا گفته شد شبیه مدل قیمت گذاری دارایی های استاندارد مصرفی CCAPM است. این به این دلیل است که هر دوی این معادلات از مدل های مبتنی بر مصرف مشتق شده اند. البته بین این دو حالت یک تفاوت اساسی وجود دارد و این است که در مدل CCAPM تفاوت تقاضا در قیمت تفاوتی ایجاد نمی کند در صورتی که در معادله ی قیمت گذاری ارائه شده توسط ما این طور نیست. در نتیجه معادله ی قیمت گذاری ای که ما به آن اشاره کردیم باعث می شود تا هسته ی قیمت گذاری متفاوت از آن چیزی که در روش CCAPM استفاده می شود شکل بگیرد.

آموزش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *