غرق شدن قیمت بیت کوین در کرونا


اصلاح شدید قیمت بیت کوین از تاریخ 23 فوریه تا به امروز ادامه دارد و در 27 فوریه به کمترین میزان خود در چند روز گذشته رسیده است. قیمت بیت کوین در 27 فوریه، با 8% سقوط، به قیمت 8,531 دلار رسید. بسیاری از تحلیلگران علت این سقوط را ویروس کرونا می دانند. در روزهای گذشته شاخص بازارهای سرمایه گذاری بین المللی با سقوط همراه بوده است، به طوریکه شاخص داوجونز و S&P به ترتیب با 1.31% و 1.30% کاهش یافته و سرمایه گذاران را به شدت در این رابطه نگران کرده است.

غول های فناوری مانند مایکروسافت و اپل اعلام کردند که فروش محصولاتشان کاهش پیدا کرده و احتمالا در آینده، این کاهش فروش به ضرر آنها منجر خواهد شد و ضربه شدیدی به بازارهای آینده خواهد زد. طبق گزارش سایت فیوز، پالایشگاه های چین، در حال حاضر، 25% کمتر از میزان قبل در حال کار کردن می باشند و آژانس بین المللی انرژی اعلام کرده که تقاضای نفت، می تواند به کمتر از 435,000 بشکه در روز کاهش یابد، رقمی که نسبت به مدت مشابه 2019 بسیار کمتر است. از طرفی دو عضو اوپک، روسیه و عربستان، به دلیل کاهش تولید 6,000 بشکه نفت در روز، دچار اختلاف شدید شده اند. البته ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، در سخنرانی خود سعی کرد تا نگرانی آمریکایی ها را در رابطه با کروناویروس کاهش دهد اما باید تا فردا برای دیدن نتایج آن صبر کرد.

در زمان نوشتن این مقاله قیمت بیت کوین از 8,300 دلار به 10,500 دلار رسید و سود خوبی را به سرمایه گذاران خود داد. همچنین بسیاری از تحلیلگران بیت کوین بر اهمیت نگه داشتن آن در قیمت های بالای 9,000 دلار و برای رسیدن به حرکت روزه و هدف قیمتی 80,000 دلار تاکید داشتند. اما هر دو تحلیل به شکست رو به رو شد و در حال حاضر تحلیلگران و سرمایه گذاران برای نگه داشتن قیمت بیت کوین بالای 8,500 دلار در حال تلاش هستند.

این ریزش شدید از 10,000 دلار، حرف های تحلیلگران در رابطه با عدم ارتباط قیمت بیت کوین با بازارهای سنتی را زیر سوال می برد. در همین حال، قیمت طلا همچنان روند صعودی خود را حفظ کرده و به آرامی در حال افزایش می باشد. علاوه بر بیت کوین،آلتکوین ها در وضعیت قرمز قرار دارند. سایر آلتکوین ها که به اوج قیمت خود رسیده بودند، متحمل ضررهای دو رقمی شدند. اتریوم،لایت کوین،EOS همگی خداقل 10% ریزش پیدا کردند. اتریوم از قیمت 286 دلاری به قیمت 215 دلار رسیده است.

 

البته “پلن بی” تحلیلگر معروف توییتری در اعلام نظری گفته است که قیمت بیت کوین به زیر 8,200 دلار نخواهد رسید و قیمت بیت کوین پس از هاوینگ به 100,000 دلار افزایش خواهد یافت. تداوم این ریزش، مخصوصا در آلتکوین ها که سود خوبی را نصیب سرمایه گذاران خود کرده بودند باعث شد تمام سودها تبدیل به ضرر شود و از میان برود. در این بین تحلیلگرانی مانند پیتر برنت روند نزولی بیت کوین را پیش بینی کرده بود و اعلام کرد که با نگاه به نمودار روند بیت کوین کاملا مشخص بود که بیت کوین در یک روند نزولی قرار گرفته است. در پایان، ارزش بازار ارزهای دیجیتال به عدد 246 میلیارد دلار رسید و شاخص تسلط بیت کوین به 64.4% افزایش یافت.

 

 

 

تحلیل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *