ارز دیجیتال لایت کوین Litecoin چیست؟ مقاله مفصل آموزشی

لایت کوین Litecoin چیست؟ مقاله مفصل آموزشی

پس از معرفی و خرید بیت کوین در حوزه ارزهای دیجیتال، رمز ارز محبوبی وارد این عرصه شد که لایت کوین نام دارد. این مقاله به توصیف کامل این که لایت کوین Litecoin چیست؟ می پردازد و ویژگی های این رمز ارز را بیان می کند. بسیاری این ارز دیجیتالی را با بیت کوین مقایسه می کنند و می گویند لایت کوین برادر کوچک بیت کوین می باشد. همچنین بسیاری آن را در مقایسه با بیت کوین که طلا می باشد، نقره میان آلت کوین ها می نامند. لایت کوین Litecoin علی رقم شباهت های زیادی که به بیت کوین دارد، از  بلاک چین متفاوتی استفاده می کند. این زیرساخت سرعت انتقال را افزایش می دهد. به علاوه زنجیره شبکه این ارز دیجیتال کاملا غیر متمرکز است و به صورت منبع باز می باشد. البته تفاوت های بسیار زیادی با شبکه تنجل Tangle در آیوتا دارد.

اگر بخواهیم به طور خلاصه بگویم لایت کوین Litecoin چیست؟ باید گفت این ارز دیجیتال یکی از قدیمی ترین کوین های بازار است و مانند سایر  رمز ارزها وسیله ای برای پرداخت دیجیتالی جهانی و مبتنی بر فناوری بلاک چین است. Litecoin در سال 2011 توسط چارلی لی مهندس سابق گوگل تأسیس شد. او می خواست یک کوین جدید ایجاد کند که سبک تر از بیت کوین باشد و برای استفاده روزمره مناسب تر باشد. این رمز ارز از زمانی که پا به عرصه بازار گذاشت، رشد پایداری را تجربه کرده است. با اندازه بازار حدود 8 میلیارد دلار و قیمت فعلی 64.74 دلار، از نظر سرمایه گذاری در بازار جزو 10 تای اول بازار می باشد.

ویژگی های لایت کوین چیست؟

در ادامه توصیف لایت کوین Litecoin چیست؟ به بررسی ویژگی های لایت کوین می پردازیم. برخی از مهمترین ویژگیهای این رمز ارز عبارت است از:

  • حداکثر عرضه: بسیاری از ارزهای رمزنگاری شده عرضه خود را محدود می کنند تا تورم منفی ایجاد کرده و ارزش آنها افزایش یابد. این مقدار برای این رمز ارز 84 میلیون Litecoin می باشد که تقریبا چهار برابر مقدار کل بیت کوین ها می باشد. از نظر تئوری ، قیمت LTC به حدود یک چهارم از ارزش BTC خواهد رسید، اما تحلیل نمودار قیمت به خاطر وجود مولفه های تاثیر گزار دیگر، چیز متفاوتی را نشان می دهد.
  • الگوریتم استخراج لایت کوین: فرایند استخراج این رمز ارز نیز مانند بیت کوین و اتریوم مبتنی بر الگوریتم اثبات کار PoW هستند. بیت کوین از الگوریتم SHA-256 استفاده می کند، در حالی که Litecoin از اسکریپت استفاده می کند. Skrypt اجازه انجام محاسبات موازی را نمی دهد، بنابراین به نوعی دموکراتیک تر از سیستم بیت کوین است. اسکریپت از نظر محاسباتی فشرده تر است اما از حافظه بیشتری برای محاسبات استفاده می کند.
  • سرعت معاملات: هر معامله تقریباً هر 2.5 دقیقه تأیید می شود که کمتر از بیت کوین با میانگین هر 10 دقیقه یکبار است. این ویژگی به طور موثری باعث می شود تا سرعت حل معادلات حدود 4 برابر سریعتر شود و بر این اساس می تواند معاملات بیشتری را انجام دهد.
  • هزینه های معامله: یکی دیگر از ویژگی های الگوریتم اسکریپت این است که هزینه های معاملات را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد. این پلتفرم هزینه حل معادلات را تقریبا نزدیک به رایگان می کند.
  • پاداش بلاک: ماینرها با ایجاد یک بلاک جدید در شبکه پاداش دریافت می کنند. استخراج گران در حال حاضر 25 LTC برای ایجاد هر بلاک دریافت می کنند، در حالی که بیت کوین 12.5 BTC به ماینرها می دهد. از آنجا که یک بلاک جدید به طور متوسط ​​هر 2.5 دقیقه ایجاد می شود، از نظر آماری بیشتر ماینرها امکان دریافت پاداش را دارند. با این حال، مشابه بیت کوین، Litecoin نیز الگوریتم نصف شدن پاداش Halving را دارد و نصف شدن را  هر 4 سال یک بار انجام می دهد. این کار در آگوست همین امسال رخ داد که علی رقم باور عمومی باعث کاهش قیمت این ارز شد.

ویژگی های لایت کوین چیست؟

لایت کوین در کجای بازار قرار دارد؟

حال که متوجه شدیم لایت کوین Litecoin چیست و ویژگی های آن کدام است، می پردازیم به این که لایت کوین در کجای بازار قرار دارد؟ در حال حاضر بیش از 1600 آلت کوین در بازار وجود دارد. اگرچه Litecoin برخی از مشکلات بیتکوین را برطرف می کند، رمز ارزهای دیگر مانند ریپل XRP، مونرو XMR، اتریوم، آیوتا IOTA و غیره نیز موفق به انجام همین کار شده اند. به عنوان مثال، اتر با معرفی قراردادهای هوشمند Smart Contracts جایگاه اول را در سهم بازار آلت کوین ها به خود اختصاص داده است. IOTA به یک ابزار کاربردی تبدیل شده است و بسیاری از مشارکتهای مهم و آینده نگر را در اختیار دارد. ریپل بین رمزگذاری و بانکی سنتی وارد بازار شده است و مونرو امنیت صد درصدی را ارائه کرده است.

به نظر می رسد این رمز ارز بیشتر روی رقابت با بیت کوین کش تمرکز دارد، اما از آنجا که همچنین در سایه بیت کوین قرار دارد، رقابت اهمیت زیادی ندارد. در حقیقت تنها سرعت بالای تراکنش ها دیگر برای رقابت در جمع بزرگان بازار کافی نیست و رمز ارزها باید برای پذیرش ارتباط و عملکرد خود به کار خود ادامه دهند و ارتباطات خود را از دست ندهد تا در بازار باقی بمانند.

نتیجه گیری

در این مقاله به توصیف کامل این که لایت کوین چیست پرداختیم و ویژگی های این ارز دیجیتالی را بیان کردیم. در حقیقت لایت کوین را به واسطه سریعتر بودن معاملات، کارمزد پایین تر و حجم کمتر بلاک هایش،  برادر کوچکتر بیت کوین خطاب می کنند.  در حال حاضر این رمز ارز از جایگاه خوبی در میان ارزهای دیجیتال قرار دارد. اما به نظر می رسد که رفته رفته ویژگی های متنوع تری از کوین های دیگر پدیدار خواهند شد که جایگاه این کوین را متزلزل کنند. بنابراین افزایش ارتباطات به همه گیر شدن این رمز ارز کمک می کند.

معرفی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *