معرفی شبکه کاسموس و توکن اتم

معرفی شبکه کاسموس و توکن اتم

در این مقاله به معرفی شبکه کاسموس Cosmos و توکن اتم ATOM می پردازیم. این شبکه یک اکوسیستم غیر متمرکز از بلاک چین های مستقل است که سازنده آن یعنی شرکت All In Bits Inc (dba Tendermint Inc) امیدوار است پایه و اساس نسل بعدی فناوری اینترنت باشد. این شبکه به جای ایجاد یک اکوسیستم و زنجیره شبکه مجزا، همه آنها را گرد هم می آورد و قابلیت همکاری، مبادلات ارزهای دیجیتال و اینترنت بلاک چین ها (IoB) را ایجاد می کند. کوین اتم نیز به صورت اختصاصی توسط شبکه استفاده می شود و همچنین معاملات را نشانه گذاری می کند.

پیدایش شبکه کاسموس

پیدایش شبکه کاسموس ابتدا توسط جائه کوون در سال ۲۰۱۴ رخ داد و او یک سال بعد به ایتان بوچمن پیوست. آنها پلتفرم SDK  را ایجاد کردند تا موانع ورود را برای توسعه بلاک چین کاهش داده و شبیه به چین لینک زمینه ای را برای ارتباط بلاک چین های مجزا با یکدیگر مانند اتریوم، مونرو، لایت کوین و غیره ایجاد کنند. زنجیرهای انفرادی (که می توانند کاربردهای غیر متمرکز ، اینترانتها و … را نشان دهند) به صورت منطقه ای تقسیم بندی می شوند و از طریق هاب ها به شبکه متصل می شوند. این هاب ها معاملات را تأیید کرده و سازگاری بین زنجیره ای را ارائه می دهند. این همان چیزی است که انتقال داده و دارایی را ممکن می سازد.

شبکه اصلی کاسموس در ماه مارس ۲۰۱۹ راه اندازی شد. این پروژه به عنوان یک پروژه قوی مورد استقبال قرار گرفت، اما بدون مشکل هم نیست. یک حمله در تابستان ۲۰۱۹ آسیب پذیری این شبکه را در معرض نمایش قرار داد که در صورت عدم اصلاح بسیار هزینه بر است. با این حال، دیدگاه این تیم در مورد اقتصاد جهانی در فضای رمز ارز ها، موردی است که بسیاری از تحلیلگران خبره در این مرحله به اشتراک می گذارند.

شبکه کاسموس چطور کار می کند؟

در این بخش توضیح می دهیم که شبکه کاسموس چطور کار می کند؟ تیم پروژه در اصل دو مؤلفه را برای تحقق این امر ساخته اند که یکی لایه تندمنت کور Tendermint Core و دیگری پروتکل IBC است که ارتباط بین بلاک چین ها  را تشکیل می دهد.

  1. لایه Tendermint Core – یک لایه پایه منبع باز است که به عنوان یک بستر توسعه بلاک چین عمل می کند. هر کسی که دارای یک برنامه نرم افزاری است می تواند از این برنامه blockchain-in-a-box برای ادغام شبکه غیر متمرکز / توزیع شده خود به همراه مدل اجماع سازگار خود استفاده کند.
  2. لایه ارتباطات بین بلاکچین – (IBC) لایه بعدی لایه اتصال به هم پیوسته است که امکان برقراری ارتباط بین همه زنجیره های مجزا را فراهم می کند. این مجموعه ای از مناطق و مراکز به هم پیوسته را ایجاد می کند که به طور مستقل عمل می کنند، اما معماری یک سیستم مشترک را به اشتراک می گذارند. این لایه اصلی برای کوین ها، داده ها و تبادل دارایی های دیجیتالی در زنجیره ها است.

شبکه کاسموس مراکز پردازش و تأیید را ادغام می کند تا همه چیز در کنار هم قرار بگیرد. هاب ها برای اعتبارسنجی معاملات تندمنت از متد اثبات سهام (PoS) استفاده می کنند. این پروژه در سالهای اخیر به لطف ۹ میلیون دلار بودجه تزریق شده از امثال Paradigm و Bain Capital گسترش بیشتری پیدا کرده. در حقیقت، به گزارش KR1  مستقر در لندن، کاسموس موفق ترین سرمایه گذاری آن مجموعه بوده که ۳۶۰ هزار دلار افزایش از هر ۷،۰۰۰ دلار خرید بوده است.

شبکه کاسموس چطور کار می کند؟

توکن اتم

شبکه کاسموس تعداد ۲۳۷،۹۲۸،۲۳۱ توکن اتم را برای عرضه فراهم نموده است. به طور متوسط روزانه بیش از ۴۰ میلیون دلار اتم معامله می شود. اوج قیمت آن تاکنون در ۳۱ مارس ۲۰۱۹ در ۸.۳۱ دلار بوده است، اما در حال حاضر در قیمت ۳.۸۸ دلار معامله می گردد. آی سی او این شبکه در تاریخ ۶ آوریل سال ۲۰۱۹ برگزار شد و ارزش آن را ۱۷.۳ میلیون دلار اضافه نمود. تقریبا ۷۵ درصد از عرضه توکن های موجود در آی سی او فروخته شده است، ۵ درصد برای سرمایه گذاران بذر و ۱۰ درصد از آنها توسط All in Bits و بنیاد Interchain نگهداری می شود.

توکن اتم قابل استخراج نبوده ولی از طریق یک الگوریتم PoS ترکیبی بدست می آید. هرچه تعداد بیشتری از این کوین را داشته باشید، احتمالا این که به عنوان مرجع تأیید معاملات انتخاب شوید و کوین بیشتری به دست بیاورید بیشتر می شود. لذا می توانید به یک گره اعتبار سنج تبدیل شوید، اگرچه امکان واگذاری نشانه های شما و دریافت بخشی از پاداش ها نیز وجود دارد. اگر مشخص شود که یک گره نادرست عمل می کند، بلافاصله از شبکه حذف می شود و تعداد اتم های آن به مدت ۲۱ روز جهت بازرسی مشکل نگه داشته می شود. سپس کوین های جمع شده از بین می روند. حمله تابستان ۲۰۱۹ دوره انتظار ۲۱ روزه را حذف کرد و به بازیگران بد اجازه داد تا کوین ها را قبل از نابودی حذف کنند.

خلاصه

این مطلب برای معرفی شبکه کاسموس تخصیص داده شد. کاسموس متشکل است از بلاک چین های به هم پیوسته که برای زیرساخت فناوری های آینده ساخته شده اند. ایجاد و استقرار آسان زنجیره شبکه را با سازگاری بین شبکه ای امکان پذیر می کند. در واقع این یک شبکه دو لایه است که توکن ها، داده ها و تبادل دارایی بین بلاک چین ها را امکان پذیر می کند. هر زنجیره روی شبکه مستقل کار می کند. هاب ها نیز معاملات زنجیره ای را تأیید کرده و توکن اتم را ثبت و منتقل می سازند.

 

معرفی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *