معرفی کامل استیبل کوین ها

معرفی کامل استیبل کوین ها

در این مقاله به معرفی کامل استیبل کوین ها ( Stable Coins ) خواهیم پرداخت چرا که ظهور آن ها مسلماً یکی از مهمترین وقایع رخ داده در فضای رمز ارز ها بوده است. آنها همزمان با انتشار آلت کوین ها و آغاز قراردادهای آتی بیت کوین معرفی شدند. استیبل کوین ها یک راه حل ساده و در عین حال بحث برانگیز برای یک مشکل مهم دارندگان ارز های دیجیتال فراهم می کند. از بین بردن نوسانات. در بازاری که قیمت دارایی های شما دائما در حال تغییر است، شما می توانید گزینه ای را برای ذخیره وجوه خود در محلی که ارزش آن در همان حد باقی خواهد ماند، داشته باشید. و این در حالی است که هنوز قادر به صرفه جویی و انتقال آن مانند سایر رمز ارزها هستید.

استیبل کوین چیست ؟

برای این که بدانیم استیبل کوین چیست می بایست کاربرد آن را بشناسیم. یک استیبل کوین رمزارزی است که متصل به یک دارایی با ثبات، مانند ارزهای فیات یا طلا می باشد. برای بسیاری از دارندگان ارزهای دیجیتال (عمدتا معامله گران) ، استیبل کوین ها مانند تتر یا TrueUSD به عنوان یک قایق نجات عمل می کند. به گونه ای که زمانی که به دنبال خروج از معامله، کسب سود یا جلوگیری از سقوط بازار هستند ، می توانند فرار کنند یا به عبارتی ارزش دارایی هایشان را حفظ کنند. با این وجود، برای طرفداران افراطی رمز ارز ها، یک استیبل کوین  چیزی بیش از تصدیق لزوم اتکا به پول فیات به عنوان منبع ثبات نبوده، و اذعان دارند که این کوین از هدف اصلی ارزهای رمزپایه فاصله گرفته است.

در حال حاضر تعداد ۳۴ استیبل کوین در بازار وجود دارد که این خود حاکی از کارایی بالای این ارزها برای کاربران می باشد. اندازه بازار این رمز ارزها یا به عبارتی میزان سرمایه موجود در آن ها حدود ۵.۲۱ میلیارد دلار می باشد که عدد قابل توجهی است. در واقع ۲.۶۷ درصد از کل سرمایه های این حوزه به این بخش اختصاص داده شده است. اما میزان معاملات روزانه آن ها بسیار بیشتر است یعنی چیزی حدود ۱۸ میلیارد دلار در روز.

استیبل کوین چیست ؟

پشتوانه رمز ارزهای پایدار

برای دانستن این که استیبل کوین چیست می بایست با پشتوانه رمز ارزهای پایدار آشنا شویم. در یک سال گذشته، ارز دیجیتال تتر رهبر بازار ارزهای پایدار بود و یکی از بیشترین رمزارزهای مبادله شده بوده است. با نقش احتمالی خود در دستکاری در بازارهای رمزنگاری در سقوط قیمت ها در دسامبر ۲۰۱۷ تا ژانویه ۲۰۱۸ با اختلاف نظر روبرو شده است.

تتر همواره ادعا کرده است که با ذخیره دلار آمریکا به ازای هر یک تتر حمایت می شود. با این حال، بسیاری از کارشناسان صحت این ادعا را زیر سوال برده اند، به ویژه هنگامی که آن ها  همچنان به چاپ ادامه دار چندماه یکبار ۲۵۰ میلیون دلار کوین جدید بدون شفافیت در مورد محل واقعی آن ادامه می دهند. بدیهی ترین اتهام این است که تتر به سادگی یک نسخه رمزنگاری شده از فدرال رزرو است، به جز آن که توسط افراد کمتری کنترل می شود و تحت نظارت دقیق تر نیز فعالیت می کند. توانایی آنها در چاپ پول، به آنها قدرت پمپ قیمت BTC و سایر ارزهای رمزنگاری شده را می دهد، که بسیاری ادعا می کنند در حباب دسامبر ۲۰۱۷ این مورد بوده است.

دلار جمینی (GUSD) همچنین ادعا می کند که با دلار آمریکا ۱ به ۱ بسته می شود، اما آنچه آن را از تتر و سایر استیبل کوین ها جدا می کند، تأکید آنها بر شفافیت و انطباق مقررات است. ناظران ایالات متحده مانند مدیر خدمات مالی وزارت نیویورک ، ماریا ولو ، راه اندازی این کوین را تأیید کرده اند.

“این مصوبات نشان می دهد که شرکتها می توانند تغییراتی را ایجاد کنند و از استانداردهای قدرتمندی از انطباق را در یک چارچوب نظارتی دولتی قوی پیروی کنند که از نهادهای تایید شده و مصرف کنندگان محافظت کند.” – ماریا

علیرغم افزایش شفافیت که با یک استیبل کوین  تحت نظارت همراه است، برخی از نقاط ضعف آشکار برای دولت های درگیر در این فرایند وجود دارد. برای مثال، جمینی می تواند GUSD را در هر لحظه غیرقابل انتقال کند، به این معنی که جمینی توانایی غیر فعال نمودن هر حسابی را دارد و می تواند همه کوین ها را غیرقابل انتقال کند.

نتیجه

شکی نیست که استیبل کوین ها باید مکانی در فضای رمزنگاری داشته باشند. آنها پل ارتباطی بین دنیای فیات و رمزارزها و همچنین یک مکان ذخیره سازی برای سرمایه گذاران و بازرگانان فراهم می کنند تا به طور موقت از ناپایداری گسترده بازارهای رمزنگاری فرار کنند. با این وجود باید نگران این بود که کاربران رمزارزها آنقدرها هم به استیبل کوین ها وابسته نیستند و عدم حمایت آنها احتمال سقوط این رمزارزها را محتمل می کند. درنهایت، اگر قرار باشد استیبل کوین ها به عنوان کانونی در فضای رمزنگاری باقی بمانند، بهترین راه کار با آنها تحت یک چارچوب سازگار با مقررات است که هنوز هم اجازه می دهد تا درجه زیادی از عدم تمرکز و مقاومت در برابر سانسور وجود داشته باشد.

برای اطلاعات بیشتر کلیک کنید.

معرفی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *