هاوینگ بیت کوین و مسائل مربوط به آن

هاوینگ بیت کوین و مسائل مربوط به آن

این روزها بحث های زیادی راجع به هاوینگ بیت کوین مطرح می شود و در خبرگزاری های مختلف، این موضوع بیشتر مقاله ها و اخبار را شامل می شود. حالا دیروز هاوینگ بیت کوین اتفاق افتاده است و ما در این مقاله سعی داریم به چیستی و چرایی این رویداد بپردازیم و آن را بررسی کنیم.

هاوینگ بیت کوین چیست؟

در رویدادی که به نام هاوینگ یا هاونینگ شناخته می شود و تقریبا هر چهارسال اتفاق می افتد، پاداش کسانی که این رمزارز را استخراج می کنند به معنای واقعی کلمه به نصف کاهش پیدا می کند. ماینر های بیت کوین و کسانی که در زمینه ی ماینینگ این رمزارز به فعالیت می پردازند مقدار زیادی از توان پردازشی دستگاه های ماینرشان را به استخراج این رمزارز و تایید تراکنش های انجام شده در بلاکچین آن اختصاص می دهند و از این طریق بلاک های زیادی را ساخته و به بلاکچین موجود متصل می کنند. آن ها در ازای این کار و خرج کردن توان پردازشی دستگاه هایشان در راستای حل کردن این  معما و تایید تراکنش ها مقدار معینی از بیت کوین را دریافت می کنند. حال این مقدار دریافتی آن ها هر چند سال یکبار کاهش پیدا می کند و به نصف می رسد. این محاسبات برای تایید تراکنش ها، قلب اصلی بلاکچین این رمزارز که ۱۱ سال از به وجود آمدن آن توسط شخص یا اشخاصی به نام ساتوشی ناکاموتو می گذرد را تشکیل می دهد و بلاکچین این رمزارز و به طور کلی تمامی تراکنش های صورت گرفته تحت آن وابسته به همین محاسبات توسط ماینر هاست که به آن ماینینگ یا استخراج بیت کوین گفته می شود. در حال حاضر جستجوی کلمه ی هاوینگ بیت کوین توسط افراد مختلف در موتور جستجوگر گوگل به شدت نسبت به گذشته افزایش پیدا کرده است.

هاوینگ بیت کوین چیست؟

پاداش ماینر ها پس از این واقعه چقدر خواهد بود؟

بعد از اتفاق افتادن آخرین هاوینگ بیت کوین ، پاداش استخراج این رمزارز توسط استخراج کنندگان به ازای استخراج هر بلاک برابر با ۶.۲۵ بیت کوین خواهد بود. در ابتدا پاداش استخراج بیت کوین برای کسانی که به ماینینگ می پرداختند به ازای هر بلاک ۵۰ بیتکوین بود و از آنجا که به طور میانگین در جهان هر ۱۰ دقیقه یک بلاک استخراج می شود، در هر ده دقیقه ۵۰ سکه میان کل ماینر های فعال در بازار استخراج این رمزارز تقسیم می شد. این مقدار در سال ۲۰۱۲ به نصف کاهش یافت و در آن موقع مقدار پاداش به ازای هر بلاک به ۲۵ سکه کاهش پیدا کرد. همین اتفاق دوباره در سال ۲۰۱۶ رخ داد و پاداش ها به ۱۲.۵ سکه رسید و هم اکنون هم زمان با آخرین هاوینگ بیت کوین این مقدار پاداش به ۶.۲۵ سکه رسیده است.

هاوینگ بیت کوین چه تاثیری بر روی قیمت آن خواهد گذاشت؟

پدیده ی هاوینگ بیت کوین که توسط سازنده ی باهوش این رمزارز یعنی ساتوشی ناکاموتو در پروتکل نرم افزاری این رمزارز تعبیه شده برای محدود کردن عرضه ی آن و جلوگیری از به اتمام رسیدن سریع ۲۱ میلیون بیتکوین موجود شکل گرفته است زیرا بعد از استخراج کامل این ۲۱ میلیون، دیگر هیچ بیت کوینی برای استخراج باقی نمی ماند. به گزارش سایت کوین مارکت کپ، در حال حاضر ۱۸.۴ میلیون سکه از این رمزارز در بازار در گردش است. کاهش عرضه در بازار های مالی مختلف از جمله کریپتوکارنسی باعث ایجاد کمبودی می شود که در نظر این اتفاق باید باعث افزایش قیمت بشود. کارشناسان صنعت کریپتوکارنسی با توجه به هاوینگ های گذشته می گویند که این هاوینگ بیت کوین می تواند قیمت فعلی آن را به کف قیمتی تبدیل کرده و باعث افزایش قیمت در بلند مدت شود. سایت کوین دسک در گزارشی اظهار کرده است که با توجه به نشانه های موجود در بازار آپشن تریدینگ بیت کوین، این رمزارز ۳ درصد شانس دارد که تا آخر ماه ژوئن به رکورد خود در دسامبر ۲۰۱۷ یعنی قیمت ۲۰,۰۰۰ دلار برسد و همچنین احتمال شکستن رکورد قیمتی خود تا پایان سپتامبر ۲۰۲۰ برابر ۶ درصد است. در حال حاضر قیمت بیت کوین تقریبا ۸,۹۰۰ دلار است که نسبت به ماه گذشته حدود ۲۵ درصد رشد داشته است اما همچنان نسبت به قیمت سه ماهه ی گذشته ۱۲.۵ درصد پایین تر است.

تحلیل گران چه می گویند؟

چارلز هایتر، بنیان گذار و مدیر اجرایی سایت تحقیقاتی کریپتوکامپ می نویسد :

” آنچه که مشخص است این است که این هاوینگ از سایر هاوینگ های بیت کوین بسیار بیشتر مورد توجه قرار گرفته است  داده های موجود پیرامون جستجوهای انجام گرفته نشان دهند ی آن است که افراد علاقه ی بسیاری به این رویداد نشان داده اند و داده های مربوط به بلاکچین بیت کوین می گوید که این شبکه توانسته سلامت خود را حفظ کند. ما در حال حاضر شاهد افزایش افسردگی ناشی از قرنطینه به علت شیوع بیماری کرونا هستیم و این مسئله باعث متزلزل شدن بازار گشته است و این امید وجود دارد که با گذشت زمان، ثبات به این بازار بازگردد ”

 

آموزش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *