همه چیز درباره رمزارز میکر

همه چیز درباره رمزارز میکر

ارز میکرMaker (MKR)  یک پروژه رمزارز است که بر روی پلتفرم اتریوم اجرا شده است. رمز ارز داخلی این پروژه، توکن استاندارد MKR ERC-20 است که قابل استخراج نمی باشد. شرکت میکر آن استیبل کوینDAI  را تولید می کند که هیچ گونه نوسانی ندارد و قیمت آن با دلار ایالات متحده آمریکا تنظیم شده است. DAI  یک دارایی ثابت و مطمئن قرن بیست و یکم است و اولین استیبل بلاک غیرمتمرکز روی بلاک چین اتریوم است. پلتفرم این رمز ارز با استفاده از مکانیسم های بازار خارجی و مشوق های اقتصادی، هزینه یک DAI را به میزان ۱ دلار تثبیت می کند، در حالی که کنترل کامل فرآیندهای اتریوم نیاز سازمان های متمرکز قابل اعتماد و نگرانی از ممیزی های خارجی را رفع می کند.

ویژگی رمزارز میکر

در این بخش ویژگی رمزارز میکر و تفاوت آن به سایر استیبل کوین ها را معرفی می کنیم. همه ما درباره استیبل کوین های دیگر مانند تتر و True USD می دانیم. با این حال، این کوین ها به دلیل شفافیت کمتر نسبت به این ارز  با انتقادهای زیادی روبرو هستند. پروژه Maker با نمایندگی MakerDAO به دنبال تثبیت دای Dai با کوین داخلی MKR است. این شرکت با Digix ، Request Network ، CargoX و OmiseGO همکاری دارد که این نشان دهنده رو به رشد بودن پروژه می باشد. همانطور که مدیرعامل MakerDAO در اوایل سال جاری اعلام کرد:

“قیمت این کوین هرگز دقیقاً ۱ دلار نبوده و همیشه می توانید آن را کمی بالاتر از ۱ دلار بخرید و کمی پایین تر آن را بفروشید. اما اکنون بسیار نزدیک به ۱ دلار است.”

ارزش ارز میکر

در این قسمت ارزش میکر را ارائه می نماییم. فقط حدود ۱،۰۰۰،۰۰۰ MKR در گردش است که در مقایسه با حجم پروژخ بسیار کم است. این رمز ارز از لحاظ اندازه سرمایه بازار در بین کل ارزهای رمزپایه، با مقدار ۶۰۰ میلیون دلار در رتبه ۲۲ قرار دارد. با  دلار است بالاترین قیمت در ۱۸ ژانویه ۲۰۱۸ مورد آزمایش قرار گرفت و کوین به ارزش ۱،۷۷۳.۹۲ دلار بود. قیمت پایین همه زمانه در ۳۰ ژانویه ۲۰۱۷ ثبت شد و فقط ۲۱.۰۶ دلار بود. اکنون کوین MKR با ۵۷۶.۱۴ دلار معامله می شود.

ارز میکر چطور کار می کند؟

در این بخش توضیح می دهیم که میکر چطور کار می کند؟ این شبکه با استفاده از قراردادهای هوشمندCDP ، کوین های دای را تولید می کند. به این نوع قرارداد هوشمند، موقعیت بدهی وثیقی (CDP) گفته می شود. بنابراین با cryptocurrency Ethereum پخته می شود ، و نشانه های ETH تمام دارایی ها را پوشش می دهد. بیش از ۲.۱ میلیون ETH در قرارداد CDP قفل شده است و در صورت بروز هر اتفاقی، کوین MKR تمام ضررها را پوشش می دهد. طرح انتشار DA را می توان با مسئله پول تضمین شده توسط طلا مقایسه کرد. تفاوت این است که به جای طلا از رمزنگاری اتر استفاده می شود: کاربر مقدار معینی ETH را به قرارداد هوشمند ارسال می کند که کوین را صادر می کند.

مشتریان فقط درصورتی می توانند از  رمز ارز دای استفاده کنند که سپرده رمزارز دیگری را برای تأمین دارایی های خود بپردازد. این درست مانند این است که یک بازرگان تأمین اعتبار می کند. اگر قیمت ارزی که وثیقه بوده سقوط کند، کوین های جدید باز تولید می شوند. آنها برای پر کردن تفاوت قیمت ایجاد شده فروخته می شوند. در این حالت ، قیمت میکر کاهش می یابد، زیرا کوین های بیشتری در گردش هستند. اما اگر قیمت ارز وثیقه بدون تغییر باقی بماند یا افزایش یابد، به هیچ وجه تولید کوین های جدید مورد نیاز نبوده بلکه آن ها از بین می روند و باعث افزایش قیمت آن برای سرمایه گذاران می شود. این ارز توسط هیچ صندوق مرکزی مانند بیت کوین و اتریوم اداره نمی شود. درعوض ، یک گروه غیر متمرکز از علاقه مندان و توسعه دهندگان وجود دارد که دائم در حال توسعه سیستم می باشند.

مزایای ارز میکر

مزایای ارز میکر را می توان در حوزه بازارهای مختلف بررسی نمود. چهار بازار می توانند از بکارگیری آن بهره ببرند.

  • بازارهای قمار. شرط بندی طولانی مدت با استفاده از رمز ارزهای پر نوسان فاقد معنی است. این نه تنها خطر کاهش اندازه نرخ بلکه خطر کاهش قیمت دارایی های پشتوانه را نیز به همراه دارد. استفاده از یک رمز ارز پایدار به شما امکان می دهد ریسک را تا احتمالات معمول محدود کنید.
  • بازارهای مالی. وثیقه با قیمت پایدار برای قراردادهای هوشمند گزینه ها و مشتقات مناسب مناسب است. CDP های ارائه شده توسط این سیستم همچنین ابزارهای تجارت غیر متمرکز تجاری بدون بهره را ارائه می دهند.
  • معامله بین المللی. هزینه معاملات بین المللی اغلب می تواند بسیار بالا باشد، اما دای با از بین بردن واسطه ها می تواند هزینه ها را به حد کافی کاهش دهد.
  • سیستم های حسابداری شفاف. به لطف معاملات کاملاً قابل اثبات، سازمانها می توانند راندمان عملیاتی را بهبود بخشند و احتمال فساد را کاهش دهند.
نقشه راه رمزارز میکر

نقشه راه ارز میکر  در سال جاری ارائه خواهد شد. وظیفه اصلی تیم امسال برای راه اندازی Multi-Collateral Dai (MCD)  در شبکه ماین نت است. این هدف با انجام مراحل زیر محقق می شود:

  • ممیزی قراردادهای هوشمند را برای ایمن تر ساختن سیستم فراهم می کند
  • برخی از اسناد جدید را در مورد قراردادهای هوشمند CDP منتشر می کند
  • تجربه کاربر را ارتقا می دهد و سیستم را کاربر پسند تر می کند

برای اطلاعات بیشتر به وبسایت رسمی این رمزارز مراجعه کنید.

معرفی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *