پاداش استخراج بیت کوین در سال ۲۱۴۰

پاداش استخراج بیت کوین در سال 2140

همان طور که می دانیم، پاداش استخراج بیت کوین برای ایجاد بلاک های جدید بر اساس الگوریتم هاوینگ در یک بازه های چهار ساله نصف می شود، تا این که پاداش استخراج بیت کوین در سال ۲۱۴۰ به یک ساتوشی خواهد رسید. این موضوع نشان دهنده این است که طبق پیش بینی ها بیت کوین تا حدود ۱۲۰ سال آینده همچینان به فعالیت خود ادامه داده و ماینرها می توانند به فعالیت های خود ادامه دهند. اما ارزش یک ساتوشی در سال پایانی استخراج چقدر خواهد بود؟

رشد تقاضا در مقابل کاهش عرضه بیت کوین

عامل پایداری صنعت استخراج در حقیقت رشد تقاضا در مقابل کاهش عرضه بیت کوین می باشد. استخراج بیت کوین به یکی از پر درآمدترین صنایع روز دنیا تبدیل شده است و در این میان میلیون ها ماینر در رقابت برای کسب درآمد از این فرایند می باشند.  همزمان با افزایش ورود ماینرها به این کسب و کار، پاداش دریافتی آنها نیز کاهش می یابد. فرایند کاهش پاداش استخراج بیت کوین با ایجاد هر ۲۱۰ هزار بلاک انجام می شود. از آن جا که هر بلاک بیت کوین در حدود ۱۰ دقیقه ایجاد می گردد، لذا پدیده هاوینگ تقریباً هر چهار سال یک بار رخ می دهد.

ساتوشی ناکاماتو بیت کوین را به گونه ای طراحی نموده که به مرور تقاضا برای بیت کوین افزایش یابد. افزایش تقاضای مردم در سرتاسر دنیا برای استفاده از بیت کوین در کنار کاهش عرضه این ارز دیجیتال، خود عاملی برای کمیاب شدن بیت کوین و افزایش قیمت آن است. به علاوه گفته می شود که در سال های آینده این احتمال وجود دارد که هزینه های ماینینگ با بهینه سازی انرژی های نو، بهبود پیدا کند. این امر خود جذابیت ورود هر چه بیشتر سرمایه به این بازار را افزایش می دهد.

تاثیر هاوینگ بر پاداش استخراج بیت کوین

همان طور که در نمودار ذیل مشاهده می کنید تاثیر هاوینگ بر پاداش استخراج بیت کوین به وضوح به تصویر کشیده شده است. در محور افقی مولفه ارتفاع بلاک قرار گرفته است که از چپ به راست در بازه های ۲۱۰ هزارتایی افزایش می یابد. در محور عمودی نمودار نیز پاداش استخراج بیت کوین برای هر بلاک در بازه های ۰.۱ از بالا به پایین کاهش می یابد.

تاثیر هاوینگ بر پاداش استخراج بیت کوین

در حال حاضر ارتفاع بلاک بیت کوین در بازه ۴۲۰،۰۰۰ تا ۶۳۰،۰۰۰ بلاک قرار گرفته است. لذا پاداش استخراج بیت کوین برای هر بلاک ۱۲.۵ بیت کوین می باشد که این مقدار در می سال ۲۰۲۰ نصف شده و به ۶.۲۵ بیت کوین خواهد رسید. این روند تا جایی ادامه پیدا می کند که مقدار پاداش پس از ایجاد  ۶،۹۳۰،۰۰۰ بلاک در سال ۲۱۴۰ به یک ساتوشی معادل ۰.۰۰۰۰۰۰۰۱ بیت کوین می رسد.

نتیجه

در این مقاله به بررسی سیستم پاداش استخراج بیت کوین در سال ۲۱۴۰ پرداختیم. سپس عامل پایداری این صنعت و تاثیر هاوینگ بر مقدار پاداش را بررسی نمودیم. پس از استخراج همه ۲۱ میلیون بیت کوین در سال ۲۱۴۰، دیگر بیت کوین جدیدی تولید نشده و پاداش ماینرها از کارمزد تراکنش ها پرداخت می شود. بسیاری از تحلیل گران می گویند که قیمت بیت کوین تا صد سال دیگر چیزی حدود ۴ میلیون دلار خواهد بود که در این صورت ساتوشی نیز با ارزش خواهد شد و شاید به حدود هزار دلار برسد. همانطور که در نمودار نیز مشاهده کردیم، همچنان در قسمت آغازین راه بیت کوین هستیم و همچنان فضا برای کسب درآمد دلاری زیاد از بیت کوین فراهم می باشد و این تازه شروع ماجرا خواهد بود.

مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *