کرونا امن بودن بیت کوین در برابر بحران ها را به چالش کشید

سقوط قیمت بیتکوین در ۱۲ مارس ۲۰۲۰ این گفته که بیت کوین بازار امن سرمایه گذاران در شرایط بحران است را زیر سوال برد؛ این در حالی است که دارایی های امن باید در شرایط بحرانی بسیار ایستا باشند و از سایر بازار ها تاثیر نپذیرند. یکی از این دارایی های امن می تواند طلا باشد. قیمت بیتکوین در تاریخ ۱۲ مارس دچار سقوط شدیدی شد و بیتکوین در کمتر از ۲ روز از قیمت ۸,۰۰۰ دلار به ۵,۰۰۰ دلار رسید و چیزی حدود ۴۰ درصد ارزش خود را از دست داد. این کاهش قیمت در تمام بازار های جهانی رخ داد به طوریکه در بازار بورس امریکا، شاخص داو جونز و S&P 500 حدود ۱۰ درصد در یک روز سقوط کردند که این میزان قابل توجهی برای بازار های مالی سنتی می باشد. بعضی ها سریعا به این موضوع پرداختند که بیت کوین دیگر تمام شده است و این گزاره که بیت کوین یک پناه گاه امن برای سرمایه گذاران می باشد واقعیت ندارد اما برخی دیگر عاقلانه تر با این موضوع برخورد کردند زیرا حتی قیمت طلا هم در این حمام خون دچار ریزش شده بود. بر اساس داده هایی از سایت تریدینگ ویو قیمت طلا از تاریخ ۱۲ مارس ۲۰۲۰ سقوط شدیدی را شروع کرد و از قیمت ۱,۶۶۰ دلار به ۱,۴۵۰ دلار به ازای هر اونس در تاریخ ۱۶ مارس رسید که این از دست رفتن ۱۳ درصدی ارزش طلا را نشان می دهد. این مسئله که این فلز گران بها در این بحران دچار سقوط قیمت شده است ممکن است برای عده ای از افراد تعجب آور باشد زیرا انتظار می رفت که این بحران باعث افزایش قیمت طلا شود. با توجه به سقوط قیمت طلا، این قضیه بسیار مهم است که بدانیم یک دارایی امن باید چه رفتار هایی داشته باشد.

همه ی دارایی های امن یکسان عمل نمی کنند

طبق تعریف سنتی ای که در بازار های مالی وجود دارد، دارایی امن یک دارایی ای است که انتظار می رود در زمان بحران و تلاطم بازار ارزش خود را حفظ کند یا آن را افزایش دهد. در زمینه ی طلا و یا بیتکوین از اصطلاح “ذخیره ی ارزش” استفاده می شود که به معنی آن است که دارایی بتواند ارزش خود را ثابت نگه دارد. این انتظار بسیار زیادی است. متیو هوگان رئیس مطالعات جهانی بیت وایس به کوین تلگراف می گوید : ” بسیاری از مردم از کلمه ی “ذخیره ی ارزش” استفاده می کنند بدون آن که به معنی آن فکر کنند. این بسیار مهم است که سرمایه گذاران بتوانند بین سه دسته ی اصلی دارایی ها یعنی دارایی های پایدار، دارایی هایی با همبستگی معکوس و دارایی های مقاوم در برابر تورم تمایز قائل شوند”.

کرونا امن بودن بیت کوین در برابر بحران ها را به چالش کشید

 

دو دسته ی اول دارایی ها، دارایی هایی هستند که در مقابل ریزش بازار و در زمانی که تورم اثر بسیار کمی دارد عملکرد یکسانی دارند. در دوره هایی که شک و عدم قطعیت در بازار وجود دارد سرمایه گذاران تمایل دارند که سرمایه شان را وارد دارایی های بی خطر کنند تا بتوانند از بازار متلاطم جان سالم به در ببرند. هوگان به این نکته اشاره کرد که : ” بهترین دارایی پایدار، پول نقد است”. همه ی تحلیل گرانی که با کوین تلگراف مصاحبه کرده اند با این موضوع موافقند که سقوط چشمگیری که در همه ی دارایی ها به وجود آمد به علت فشار سرمایه گذاران برای نقد کردن دارایی هایشان بوده است. جان تودارو، مسئول تحقیقات در TradeBlock، راجع به این موضوع گفته است

: ” چیزی که مشاهده کردیم ناشی از پرواز سرمایه داران به سمت تنها دارایی امن ( پول نقد ) بوده است”.

به نظر می رسد که این مسائل باعث شده که متخصصین بازار نتوانند مانند گذشته در تعریف بیت کوین و به طور کلی رمزارز ها به اجماع برسند. بنیانگذار شرکت اقتصادی کوانتوم، ماتی گرین اسپن، درباره ی این که بیت کوین می تواند یک دارایی امن محسوب شود دچار شک و تردید است و می گوید : ” من هرگز بیتکوین را به عنوان یک پناهگاه امن برای سرمایه گذاران نمی دانم و به نظرم سازندگان آن هم همچین نظری نداشته باشند. من نمی دانم چه کسی یک همچین شایعه ای را ساخته اما حتی در وایت پیپر بیت کوین هم به این موضوع اشاره نشده که بیت کوین می خواهد به یک دارایی امن تبدیل شود. بسیاری دیگر از متخصصان با این مسئله که بیت کوین یک دارایی امن است مخالفند و معتقدند به علت نوسان های شدید و ریسک بالای بازار بیت کوین و سایر رمزارز ها نمی توان به آن ها به چشم یک دارایی امن نگاه کرد و آن ها اصلا شرایط آن را ندارند که به یک دارایی امن تبدیل شوند. حالا با توجه به ادامه ی بحران کرونا باید منتظر ماند و دید که قیمت بیت کوین از خود چه رفتاری را نشان می دهد و آیا می تواند خود را به یک دارایی امن در برابر بحران ها تبدیل کند یا خیر.

 

اخبار جهانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *